Tipy na výlety

Oblast Abruzzo je bohatá na místa k vidění.

Città Sant'Angelo (12 km)

Městečko se nachází ve výšce 325 m n. m. na úpatí hor s krásným výhledem do údolí, kde protéká řeka Tordino. Sant'Angelo nabízí spoustu malých hospůdek a vináren, které připomínají historii i vesnický život místních obyvatel. Za návštěvu stojí kostel San Michele ze 13. století s vysokou zvonicí. Dalšími kostely k vidění jsou kostel San Francesco a kostel Santa Chiara. Městečko Città Sant'Angelo bývá označováno za jednu z nejhezčích obcí Itálie.

Atri (15 km)

Jedno z nejhezčích abruzzských historických míst je městečko Atri. Jedná se o bludiště úzkých postranních uliček, schodů a průchodů s cihlovými nebo kamennými domy a kostely. Dóm ze 13. století leží na místě někdejších římských lázní - krypta kdysi sloužila jako bazén a v oblouku jsou vidět fragmenty původní podlahové mozaiky. Apsida se také pyšní freskovým cyklem z 15. století, v němž Andrea De Litio zachytil krajinu a architekturu v rozmanitých výjevech ze Starého a Nového zákona. V křížové chodbě se můžete pokochat pohledem na cihlovou zvonici z 15. století.

Chieti (29 km)

V nadmořské výšce 300 m n. m. se rozkládá na první pohled celkem moderní a nezajímavě působící městečko Chieti. Ovšem zdání klame, neboť právě zde se nachází nejstarší sídliště italské kultury, a Chieti tak patří mezi nejstarší italská města. Chieti je univerzitní město, kde žije přes 50 tisíc obyvatel. Skládá se ze dvou částí, kterými jsou staré město Alto ležící na kopci nad údolím a moderní část Scalo v údolí. Za vidění stojí hlavně starší část, která si dodnes zachovala historický vzhled. Zajímavou stavbou je katedrála ze 13. století s barokním interiérem.

Obvzláště zajímavá jsou dvě muzea. To první se nachází v centru a jsou zde uschovány archeologické sbírky z oblasti Abruzza. Jedním z nejvyhledávanějších exponátů je 2,7 m vysoká socha římského válečníka z Capestrana. Druhé muzeum nabízí vykopávky "La Civitella".

Teramo (55 km)

Teramo je okresní město Silvi Marina vzdálené od Silvi asi 50 km. Jeho historie sahá až do starověku a je zde možné obdivovat pozůstatky římského divadla, různé středověké kostelíky a překrásnou katedrálu v románském slohu. Město je lehce dostupné autem, ale také přímým vlakem ze Silvi.

Caramanico Terme (58 km)

Malé lázeňské městečko se nachází v národním parku Majella ve výšce 600 m n. m. Můžete zde obdivovat nejen malebné historické centrum, ale můžete se také vydat na několik pěších túr do hor v okolí - od nejlehčí a nejkratší procházky podél řeky v údolí po náročnější výšlap do kopců.

Sulmona (80 km)

Sulmona se proslavila jako rodiště básníka Ovidia a také výrobou mandlí v cukru (confetti). Největším klenotem Sulmony je bezpochyby palác Annunziata na Corsu Ovidio, který byl vybudován v roce 1320 a snoubí se v něm gotika s renesancí. Uvnitř sídlí Museo Civico s expozicí místních památek, obrazů a zlatnických výtvorů. S palácem sousedí kostel Annunziata (upraven v 18. století), vyznačující se masivním barokním průčelím. Na konci Viale Matteoti se tyčí katedrála San Panfilo, postavená na základech římského chrámu. Kostel San Francesco della Scarpa na Piazza del Carmine se honosí portálem ze 13. století. Kolem něj se vine Fontata del Vecchio (1474), akvadukt, jenž sloužil k zavlažování oblasti.

Za zmínku stojí také staré ruiny Herkulovy svatyně nedaleko města. Komplex tří teras vestavěných v kopci Monte Morrone byl původně pokládán za Ovidiův dům. Třetí terasou pokrývá nádherná mozaiková podlaha.

Pacentro (84 km)

Malinké městečko v blízkosti Sulmony, kde je možné zakončit denní výlet do Sulmony procházkou v historickém centru, prohlídkou zříceniny hradu a krásným výhledem na západ slunce nad horami Gran Sassa z výšky 700 m n. m.

Civitella del Tronto (70 km)

Městečko, které se rozkládá na kopci ve výšce 600 m n. m. se proslavilo díky zajímavým pozůstatkům středověkého hradu a pro svou nejužší uličku v Itálii, širokou pouze několik centimetrů. Po cestě je také možno navštívit městečko Campli s pozůstatky středověkých domů a s tzv. svatými schody, které musí věřící vyjít po kolenou a přitom prosit od odpuštění za své hříchy.

Scanno (104 km)

Toto zachovalé středověké městečko situované na kopci v panenské krajině ve stínu Apenin u půvabného jezera Lago di Scanno, je oblíbenou zastávkou na cestě do Parco Nazionale d'Abruzzo. Řadí se k nejnavštěvovanějším místům v kraji. Jeho kouzlo tkví ve starobylých uličkách, úzkých schodištích, dvorcích nepravidelných tvarů, na nichž se tísní kostelíky, a památných panských domech. Největší ruch tu panuje v letních měsících, kdy Scanno nabízí rozmanitou zábavu od jízd na koni či v loďce, přes kempování u jezera až po srpnový festival vážné hudby. Při lednové oslavě Sant'Antonio se před kostelem Santa Maria della Valle připravuje ohromné množství lasagní, jež se rozdají kolemjdoucím.

Grotte di Stiffe (110 km)

V provincii L'Aquila ve městečku San Demeterio Ne'Vestini je možné navštívit překrásné krasové jeskyně di Stiffe. Tyto jeskyně jsou jedinečné nejen pro své stalagmity a stalaktity, ale také pro nádherné jezero a vodopády.

Napište nám

Jsme tady pro vás

Je mnoho způsobů, jak nás kontaktovat.
Zde nám můžete napsat pár řádků...

bara@macrinum.cz;macrinum@macrinum.cz